KOAH Hastalığı Nedir? KOAH Tedavisi Var mı? Türkiye’de KOAH Tedavisi

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Nedir?

Toplu olarak kronik obstrüktif akciğer hastalığı veya KOAH olarak bilinen, amfizem ve kronik bronşit, akciğerlerdeki hava akışını engelleyen ve nefes almayı zorlaştıran çeşitli akciğer hastalıklarıdır. KOAH, zamanla kötüleşen uzun süreli bir hastalıktır. KOAH’ın yaygın semptomları arasında nefes darlığı, inatçı öksürük, artan balgam üretimi, hırıltılı solunum, göğüste sıkışma ve yorgunluk bulunur. Hastalık ilerledikçe, bu semptomlar KOAH’lı kişilerin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür.

Hastalık ilerledikçe ve semptomlar kötüleştikçe hastalar hareket etmekte ve günlük aktivitelerini yapmakta zorlanır ve bu sık sık tekrarlanır. Çok şiddetli KOAH’lı kişiler hem kalp hem de solunum yetmezliği geliştirme açısından önemli risk altındadır. 

Kronik bir akciğer hastalığı olan KOAH, dünya çapında kadın ve erkekler için önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Uzun süreli yoğun sigara içimi KOAH’ın ana nedenidir, ancak bazı durumlarda sigara içmeyenler bile etkilenebilir. KOAH’ın toksik kimyasallara veya maddelere uzun süre maruz kalma, hava kirliliği, astım ve genetik anormalliklerden kaynaklanabileceği de bilinmektedir. Aslında, KOAH’lı altı hastadan biri sigara içmemektedir.

Akciğer KOAH Hastalığı Belirtileri Nedir? KOAH’ta Akciğerlere Ne Olur?

Tedavi seçeneklerini tartışmak için KOAH’ın akciğer sağlığını nasıl etkilediğini anlamak gerekir. 

Vücudun her yeri oksijeni, karmaşık bir organ olan akciğerler aracılığıyla alır. Her akciğer, bronşlar ve bronşiyoller adı verilen ve daha da küçük tüplere bölünen binlerce tüp benzeri yapı içerir. Oksijen ve karbondioksit alışverişi yapan küçük hava keseleri olan alveoller, her bronşiyolün sonunda bulunur. Sağlıklı bir kişinin akciğerleri engelsizdir ve her nefeste havanın akciğer dallarından serbestçe akmasına izin verir. 

Ancak KOAH’ta, toksik maddelere tekrar tekrar maruz kalınması nedeniyle akciğerlerdeki hava yolları daralır ve iltihaplanır. Akciğerlerde mukus ve balgam üretimi de önemli ölçüde artar. Hava yolları normalden daraldığında, daha kolay tıkanırlar. Hava yolları tıkandığında nefes almayı zorlaştırır ve sık sık öksürmeyi gerektirir. Hastalık ilerledikçe, daha fazla hava yolu tıkanır ve akciğerin daha fazla bölgesi iltihaplanır. Bu da daha ciddi semptomlara yol açar.

KOAH’lı kişilerde, aşağıdakilerden biri veya birkaçı nedeniyle hava yollarındaki hava akışı azalır: 

 • Akciğerlerdeki küçük hava kesecikleri ve hava yolları artık genişleyemez veya büzüşemez. 
 • Hava kesecikleri arasındaki duvarların çoğu çökmüştür. 
 • Hava yollarının duvarları iltihaplanır, şişer ve kalınlaşır. 
 • Hava yollarında normalden daha fazla mukus üretilir ve bu mukus hava yollarında birikerek, hava akışını engelleyebilir.

KOAH Tedavi Edilebilir mi? Akciğerler KOAH’tan İyileşebilir mi?

Şu anda KOAH için bir tedavi yoktur. Hastalığın, akciğerler üzerindeki etkileri muhtemelen geri döndürülemez olduğundan tedavi, semptomları azaltmayı ve hastaların yaşam kalitesini iyileştirmeyi amaçlar. KOAH için mevcut tedaviler, reçeteli ilaçlar, diyet değişiklikleri, rehabilitasyon teknikleri ve bazı durumlarda ameliyatı içerir. 

KOAH’lı hastalarda küratif bir tedavi olmadığı için erken tanı çok önemlidir. Semptomlar hala orta düzeydeyken durum tespit edilirse, tedavi KOAH’ın ilerlemesini yavaşlatmaya ve ciddi semptomları önlemeye yardımcı olabilir.

KOAH Balon Tedavisi Nedir?

KOAH için yeni tedaviler olup olmadığını bilmek ister misiniz?

KOAH, dünya nüfusunun önemli bir bölümünü etkilediğinden, hastaların, akciğer fonksiyonlarını  ve sağlıklarını iyileştirmelerine yardımcı olacak yeni ilaçlara ve tedavilere yönelik yüksek bir talep vardır. 

Bu aşamada KOAH için Balon Tedavisi, umut verici bir çözümdür. Bu tedavi ilk olarak Türkiye’de  bir Türk cerrah tarafından uygulandı ve daha sonra Türkiye’deki birçok sertifikalı tıbbi tesiste kullanıma sunuldu. Türkiye’de sadece birkaç hastanede KOAH için Balon Tedavisi yapılıyor. Son yıllarda yurt dışından tedavi için gelenlerin sayısı arttıkça bu hastanelere gelen medikal turist sayısında da artış olmuştur. KOAH Balon Tedavisi, çok etkili olduğu ve çok fazla umut vaat ettiği için KOAH hastaları arasında yüksek talep görmektedir. 

KOAH için Balon Tedavisi, kronik bronşitin bazı etkilerini tersine çevirmeyi amaçlar. KOAH’ın neden olduğu kronik bronşit, balgam üretimini arttırır. Balgam yavaş yavaş hava yollarında birikir ve katılaşır. Bu durum, iltihaplanma ile birlikte hava yolu tıkanıklığına neden olabilir. Hastalar solunum yolları tıkalı olduğu için nefes almakta güçlük çekerler. Ayrıca, KOAH ilaçları da akciğerlerin tıkalı bölgelerine ulaşamadıkları için zamanla yetersiz gelmeye başlayacaktır.

Balon Tedavisi, KOAH için uygulanır. Bu, akciğerlerdeki tıkanmış hava yollarını fiziksel olarak temizlemek için rezektör balon pompası adı verilen özel bir tıbbi aletin kullanıldığı cerrahi bir prosedürdür. Prosedür, cerrahın, hastanın akciğerlerine burun veya ağız yoluyla ulaşmak için küçük, esnek bir tüp kullandığı bronkoskopiyi içerir. Tüpün ucunda bir pompa ile şişirilip söndürülebilen balon şeklinde bir cihaz bulunur. Bu balon, cerrahın erişimi dahilindeki tıkanmış hava yollarını fiziksel olarak açmak ve temizlemek için kullanılır. 

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Bu teknikle hasta, KOAH’ın neden olduğu tıkalı bronşları ve hava akımı tıkanıklığını açtıktan sonra  daha rahat nefes alabilir hale gelir. KOAH Balon Tedavisi sonrası, hastanın daha rahat nefes alabileceği etkisi, birkaç gün sonra fark edilir. 

Günümüzde KOAH tedavisinde en etkili tedavi seçeneklerinden biridir. KOAH’a bağlı kronik bronşiti olan hastalar bu tedavi ile, dispne, solunum fonksiyonu ve balgam özelliklerini önemli ölçüde iyileştirebilir. KOAH için Balon Tedavisinden sonra hastaların KOAH semptomlarının şiddeti azalır. 

KOAH Balon Tedavisi, amfizemi iyileştirmez, ancak hava yollarının fiziksel olarak temizlenmesi, amfizem komplikasyonlarını da azaltır.

Neden Tıbbi Tedaviler İçin Türkiye’ye Gitmelisiniz? Türkiye’de KOAH Tedavisi ve Tıbbi Tatil

Türkiye, son yıllarda en popüler medikal turizm destinasyonlarından biri olmuştur. Ülkede 40’tan fazlası JCI akreditasyonuna sahip, 1200’den fazla tıbbi tesis bulunmaktadır. Devlet hastaneleri ile özel hastaneler ve klinikler arasında iyi bir denge vardır ve bu kuruluşların çoğu mükemmel tıbbi bakım sunar. Devlet istatistiklerine göre, 2019 yılında çoğu Avrupa ve Orta Doğu’dan 700.000’den fazla uluslararası hasta Türk sağlık tesislerini ziyaret etmiştir. 

Türkiye, yıllardır en popüler medikal turizm destinasyonlarından biri olmuştur. Sonuç olarak, Türk sağlık tesisleri ve sağlık profesyonelleri, uluslararası hastaları tedavi etme konusunda çok fazla deneyime sahiptir. Her yıl çok sayıda hasta Türk hastanelerini ve kliniklerini ziyaret ettiğinden, tıp uzmanları bilgilerini ve cerrahi tekniklerini geliştirme fırsatına sahiptir. Bu, medikal turistlere Türkiye’de aldıkları tedavinin en yüksek kalitede olduğunu garanti eder. 

Türkiye’ye tedavi için gelen birçok yabancı misafir, aynı zamanda tatillerini de burada planlamaktadır. Bu duruma “tıbbi tatil” denir. Tedavi süresinin mutlaka hastanede geçmesi gerekmez. KOAH hastaları hastaneden taburcu olduktan sonra Türkiye’de dinlenebilir. Hastalar, Türkiye’nin harika mutfağının, tarihi ve doğal güzelliklerinin ve zengin kültürünün tadını boş zamanlarında çıkarabilirler.

Diş, kozmetik, Saç Ekimi ve kilo verme prosedürleri, Türkiye’ye seyahat eden yabancı hastalar arasında en popüler tıbbi uzmanlıklardır. KOAH Balon Tedavisi uluslararası alanda daha fazla tanınırlık kazandıkça, KOAH tedavilerine de artan bir ilgi vardır.

KOAH Balon Tedavisi Ücreti Ne Kadar? Türkiye’de KOAH Balon Tedavi Paket Fiyatları

Resabu, KOAH Balon Tedavisini sağlamak için, Türkiye’deki en iyi tıbbi tesislerden bazıları ile sözleşmeler imzaladı. Ortaklarımızla birlikte KOAH Balon Tedavisi  paketinin fiyatı şu anda 13.500 Euro’dur. Bu pakete şunlar dahildir;

 •  Konsültasyon 
 •  Gerekli tüm sağlık muayeneleri 
 •  4 gün yatış 
 •  KOAH Balon ameliyatı 
 •  Ameliyat sonrası 5-6 gün uzman eşliğinde fizik tedavi (isteğe bağlı) 
 •  Taburcu olduktan sonra otelde konaklama 
 •  Hastaneden otele transfer

KOAH’lı hastalarda ciddi semptomları önlemek için erken teşhis çok önemlidir. İnsanlar KOAH’ın erken uyarı işaretlerinden habersiz olduklarından, durum bazen önemli ölçüde ilerleyene kadar keşfedilmez. KOAH’ın bazı erken belirtilerine sahip olabileceğinizden şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzu görmeniz şiddetle tavsiye edilir

KOAH Balonu’nun Türkiye’deki tıbbi prosedürleri ve  tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, lütfen mesaj hattımızdan bizimle iletişime geçin. Sizi endişelendiren her şeyi sormaya davet ediyoruz, personelimiz size yardım etmeye hazırdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir